The CM6116 is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 16V and a clamping voltage of 20V. It has a capacitance of 92pF and a maximum surge current of 100A. The diode is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -30°C. The CM6116 is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 92pF |
| Clamping Voltage | 20V |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 16V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi CM6116
Product discontinuance notice for California Micro Devices (CMD) electronic components by onsemi, including last buy dates and suggested replacement parts.
