DTMF TXRX 3.579MHz CMOS 5V 20-Pin PDIP
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Category | DTMF Transceiver |
| Process Technology | CMOS |
| Operating Frequency | 3.579MHz |
| Max Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Min Operating Supply Voltage | 4.75V |
| Typical Supply Current | 10mA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 20 |
| Package/Case | PDIP |
| Package Family Name | DIP |
| RoHS Version | 2002/95/EC |