600 mA Dual Input SmartOR¿ Power Switch, Micro 8 lead Surface Mount, 4000-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | MSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Current | 20uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 600mA |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| Quiescent Current | 50uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SmartOR™ |
| RoHS | Compliant |
