Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CMPWR280TN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263-6 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.25V |
| Min Input Voltage | 4.75V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 3mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 200uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SmartOR™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi CMPWR280TN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi CMPWR280TN
Notice regarding the discontinuance of onsemi CMCPCI102BR and CMPWR280TN following manufacturing disruptions at the CEI facility in Thailand.