
Dual common emitter NPN/PNP bipolar junction transistor (BJT) in a 5-pin CPH surface mount package. Features a maximum collector-emitter voltage of 30V, maximum DC collector current of 2A, and 1200mW power dissipation. Offers a minimum DC current gain of 200 at 100mA/2V and transition frequencies up to 440MHz. Operating temperature range from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi CPH5516-TL-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | CPH |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 2.9 |
| Package Width (mm) | 1.6 |
| Package Height (mm) | 0.9 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.95 |
| Pin Pitch (mm) | 0.95 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | NPN|PNP |
| Configuration | Dual Common Emitter |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Maximum Collector Base Voltage | 40@NPN|30@PNPV |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 30V |
| Maximum DC Collector Current | 2A |
| Maximum Power Dissipation | 1200mW |
| Material | Si |
| Minimum DC Current Gain | 200@100mA@2V |
| Maximum Transition Frequency | 400(Typ)@NPN|440(Typ)@PNPMHz |
| Category | Bipolar Power |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541210075 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi CPH5516-TL-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.