
The CS5157HGD16 is a dual DC/DC controller from Onsemi. It is packaged in a SOIC package and is rated for operation between 0°C and 70°C. The device is not RoHS compliant and contains lead. It is available in quantities of 48 per rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 3.5V |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CS5157 |
| RoHS | Not Compliant |
