
The DBF20G is a single bridge rectifier from Onsemi with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features a maximum repetitive reverse voltage of 600V and a maximum reverse current of 10uA. The device is mounted through a hole and is packaged in a bulk quantity of 500 units. The DBF20G is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi DBF20G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Forward Current | 1.5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 60A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60A |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi DBF20G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.