
The DFB2520 is a single bridge rectifier with a maximum forward surge current of 350A and a maximum repetitive reverse voltage of 200V. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C and is available in a through-hole package. The device is RoHS compliant and has a weight of 7g. It can handle a maximum forward current of 25A and a maximum reverse current of 10uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi DFB2520 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 25A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 350A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Surge Current | 300A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage (DC) | 140V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 7g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi DFB2520 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
