
The DFB2580 is a single-element bridge rectifier with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can handle a maximum forward surge current of 350A and a maximum repetitive reverse voltage of 800V. The device is packaged in a through-hole configuration and is available in quantities of 15 per rail/tube packaging. The DFB2580 is RoHS compliant and has a weight of 7g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi DFB2580 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 25A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 350A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Surge Current | 300A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 7g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi DFB2580 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
