Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAB1200UCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Common Mode Rejection Ratio | 65dB |
| Features | I²C |
| Gain | 0dB |
| Height | 0.378mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 51mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Output Power | 51mW |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 4.4mA |
| Weight | 0.047g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAB1200UCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAB1200UCX
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.
