Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAB2200UCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Features | I²C |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 1.2W |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Output Power | 1.2W |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 95dB |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 6.8mA |
| Weight | 0.00462g |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAB2200UCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAB2200UCX
Product discontinuance notice P245A details end-of-life status and suggested replacements for various Fairchild Semiconductor logic, power management, and MOSFET components.
