
Primary-Side-Regulation PWM Controller, 2500-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOP |
| Duty Cycle | 86% |
| Fall Time | 60ns |
| Frequency | 50kHz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Max Duty Cycle | 81% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 660mW |
| Max Supply Current | 5mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Flyback |
| Weight | 0.2304g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN103MY
Product Discontinuance Notice P1ADA from Fairchild Semiconductor lists end-of-life parts, final order deadlines, and suggested replacement components for various device families.
Product discontinuance notice P762AAB for legacy Fairchild products, providing end-of-life dates and suggested replacements from ON Semiconductor, ST, and TI.
