
The FAN103WMY is a DC/DC controller with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum power dissipation of 660mW and a maximum supply voltage of 265V. The device operates with a supply current of 1.2mA and a supply voltage of 30V. It is available in a SOIC-8 package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC |
| Fall Time | 100ns |
| Frequency | 50kHz |
| Max Duty Cycle | 86% |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 660mW |
| Max Supply Voltage (AC) | 265V |
| Min Supply Voltage (AC) | 90V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 1.2mA |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TRUECURRENT™ |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN103WMY
Product discontinuance notice for various onsemi power management and LED driver ICs due to the closure of the Macronix 5" FAB. Last time buy is December 26, 2020.
