
The FAN104WMX is a surface mount DC/DC controller from Onsemi, operating between -40°C and 105°C. It is RoHS compliant and lead free, packaged in a SOIC case and available on tape and reel. The device is designed to handle a maximum supply voltage of 30V and a maximum supply current of 4.5mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN104WMX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 4.5mA |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN104W |
| Weight | 0.2304g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN104WMX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
