
The FAN1084T is an adjustable linear voltage regulator with a maximum output current of 4.5A and a maximum output voltage of 5.5V. It operates over a temperature range of 0°C to 125°C and is available in a TO-220-3 package. The regulator is through hole mounted and lead free. It is RoHS compliant and has a quiescent current of 4mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1084T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220-3 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4.5A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 3.6V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 4mA |
| Reference Voltage | 1.27V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1084T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
