
The FAN1086D25X is a single output fixed voltage regulator from Onsemi. It features a maximum output current of 1.5A and a maximum input voltage of 7.5V. The device is packaged in a TO-252-3 surface mount package and is RoHS compliant. The FAN1086D25X operates over a temperature range of 0°C to 125°C and has a power supply rejection ratio of 72dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086D25X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-252-3 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086D25X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
