
The FAN1086D285X is a single-output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 2.85V and a maximum output current of 1.5A. It operates from a maximum input voltage of 7.5V and has a maximum operating temperature of 125°C. The device is packaged in a TO-252-3 surface mount package and is lead free. It has a quiescent current of 13mA and a power supply rejection ratio of 72dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086D285X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-252-3 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Min Output Voltage | 2.85V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.85V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Quiescent Current | 13mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086D285X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
