
The FAN1086M is a single output linear voltage regulator with an adjustable output voltage of 5.5V and a maximum output current of 1.5A. It has a dropout voltage of 1.3V and is packaged in a TO-263 case. The regulator is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263 |
| Dropout Voltage | 1.3V |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 1.6A |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reference Voltage | 1.275V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
