
Positive 2.5V fixed output LDO regulator, capable of 1.5A maximum output current. Features include current limit and thermal protection, with a typical dropout voltage of 1.3V at 1.5A. Housed in a 4-pin TO-263 surface-mount package with gull-wing leads, this device offers 0.2% line regulation and 0.5% load regulation. Operating temperature range is 0°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086M25X_35 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | TO-263 |
| Package/Case | TO-263 |
| Package Description | Double Deca Watt Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.29(Max) |
| Package Width (mm) | 9.65(Max) |
| Package Height (mm) | 4.83(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 4.83(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 1.5A |
| Maximum Input Voltage | 7.5V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | [email protected]V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | [email protected]V |
| Line Regulation | 0.2% |
| Load Regulation | 0.5% |
| Maximum Quiescent Current | 13mA |
| Junction to Ambient | 50°C/W(Typ) |
| Junction to Case | 3°C/W |
| Typical Quiescent Current | 4mA |
| Special Features | Current Limit|Thermal Protection |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086M25X_35 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.