The FAN1086M5 is a single output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 5V and an output current of 1.5A. It has a dropout voltage of 1.3V and is packaged in a TO-263 case. The regulator is designed for surface mount applications and can operate over a temperature range of 0°C to 125°C. The FAN1086M5 is lead free and available in a package quantity of 50 units per rail or tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086M5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-263 |
| Dropout Voltage | 1.3V |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 1.6A |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086M5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.