
The FAN1086SX is an adjustable linear voltage regulator from Onsemi. It operates over a temperature range of 0°C to 125°C and is available in a TO-261-4 package. The device has a maximum output current of 1.5A and a maximum output voltage of 6V. It also features a power supply rejection ratio of 72dB and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN1086SX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-261-4 |
| Input Bias Current | 4mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 7.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Max Output Voltage | 6V |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.275V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72dB |
| Reference Voltage | 1.275V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN1086SX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
