
The FAN5091MTCX_Q is a dual step down DC/DC controller from Onsemi, featuring a TSSOP-24 package and surface mount mounting. It operates over a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius and has a maximum power dissipation of 950 milliwatts. The device has two outputs, with a typical output current of 50 milliamperes and a switching frequency of up to 2000 kilohertz. The operating supply voltage range is 10.8 to 13.2 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5091MTCX_Q datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Pin Count | 24 |
| PCB | 24 |
| Package Length (mm) | 7.9(Max) |
| Package Width (mm) | 4.5(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Topology | Step Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 1.1 to 1.85V |
| Typical Output Current | 50A |
| Maximum Switching Frequency | 2000kHz |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Operating Supply Voltage | 10.8 to 13.2V |
| Maximum Power Dissipation | 950(Typ)mW |
| Maximum Supply Current | 20(Typ)mA |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5091MTCX_Q to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.