
The FAN5109MX is a dual 6-channel DC/DC controller IC from Onsemi. It operates within a temperature range of 0 to 85°C and has a maximum power dissipation of 715mW. The device is packaged in a SOIC N package and is mounted via surface mount. It has a maximum output current of 3.5A and a maximum supply voltage of 13.5V. The FAN5109MX is RoHS compliant and has a propagation delay of 55ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOIC N |
| Fall Time | 25ns |
| Frequency | 500kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 3.5A |
| Max Power Dissipation | 715mW |
| Max Supply Voltage | 13.5V |
| Min Supply Voltage | 10V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 715mW |
| Propagation Delay | 55ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN5109 |
| Supply Current | 4mA |
| RoHS | Compliant |
