
The FAN5250QSCX is a single output DC/DC controller with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -10°C. It is packaged in a QSOP package and is designed for surface mount applications. The device has a quiescent current of 12uA and is RoHS compliant. The FAN5250QSCX is part of the FAN5250 series of DC/DC controllers.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5250QSCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 1.75V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 12uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN5250 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5250QSCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
