
The FAN5332ASX is a surface mount boost IC with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a current rating of 1.5A and is compatible with lead-free soldering. The device is packaged in a SOT-23-5 package and is available in quantities of 3000 per reel. The FAN5332ASX is compliant with RoHS regulations and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5332ASX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Current Rating | 1.5A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN5332 |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5332ASX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
