
Adjustable boost regulator IC featuring a 30V integrated FET switch. Operates with input voltages from 1.8V to 5.5V, delivering up to 750mA output current and 1.5W maximum output power. Offers analog and PWM dimming capabilities with a switching frequency of 1.5MHz. Packaged in a SOT-23 surface mount case, supplied on a 3000-piece tape and reel. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Current Rating | 65mA |
| Dimming | Analog, PWM |
| Frequency | 1.5MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Low Level Output Current | 65mA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.8V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 750mA |
| Max Output Power | 1.5W |
| Min Output Voltage | 30V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 65mA |
| Output Current per Channel | 1.5A |
| Output Voltage | 30V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switching Frequency-Max | 1.5MHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost |
| Weight | 0.03g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN5333BSX
onsemi product discontinuance notice PD24792XB for various MOSFETs and discrete parts. Includes last time buy (Dec 30, 2022) and ship dates (Jun 30, 2023) plus replacements.
