Synchronous boost LED driver with PWM dimming interface. Features a 1.2MHz operating frequency and a 40mA output current capability. Operates from a 2.7V to 4.8V input voltage range, delivering up to a 16V output voltage. Designed for surface mount applications with a 3x3 8-lead MLP package, supplied on a 3000-piece tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5340MPX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Dimming | PWM |
| Frequency | 1.2MHz |
| High Level Output Current | 40mA |
| Low Level Output Current | 5mA |
| Max Input Voltage | 4.8V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 16V |
| Max Supply Current | 1mA |
| Max Supply Voltage | 4.8V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 4 |
| Operating Frequency | 1.2 MHz |
| Output Current | 40mA |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Output Voltage | 16V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Topology | Boost |
| Weight | 0.129g |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5340MPX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
