
Synchronous boost LED driver with PWM dimming interface. Features a 1.2MHz switching frequency, 40mA output current, and a maximum output voltage of 16V. Operates from a 2.7V to 4.8V input voltage range and supports a maximum output power of 500mW. Packaged in tape and reel for surface mount applications, this RoHS compliant component is ideal for power management solutions.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5340UCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 40mA |
| Dimming | PWM |
| Frequency | 1.2MHz |
| Max Input Voltage | 4.8V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 500mW |
| Max Output Voltage | 16V |
| Min Output Voltage | 6.2V |
| Max Supply Current | 1mA |
| Max Supply Voltage | 4.8V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 4 |
| Output Current | 40mA |
| Output Current per Channel | 40mA |
| Output Voltage | 16V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 500mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost |
| Weight | 0.042g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5340UCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5340UCX
Onsemi product discontinuance notice PD22748XC for Batch 4 of Q2 2019, including last time buy dates and recommended replacement parts for various integrated circuits.
