LED Driver, Series Boost, with Integrated Schottky Diode and Single-wire Digital Interface, 3000-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 25mA |
| Frequency | 1.4MHz |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 500mW |
| Max Output Voltage | 24V |
| Min Output Voltage | 6.2V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 6 |
| Output Current | 25mA |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost |
| Weight | 0.04g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN5343UMPX
Onsemi product discontinuance notice PD22748XC for Batch 4 of Q2 2019, including last time buy dates and recommended replacement parts for various integrated circuits.
