
Boost LED driver IC with a single-wire digital interface, featuring adjustable output voltage up to 28.5V and a maximum output current of 25mA. Operates with a 1.2 MHz frequency, input voltage range of 2.5V to 5.5V, and an output voltage range of 6.2V to 18.5V. Packaged in a compact SOT-23-6 surface mount configuration, this RoHS compliant component is suitable for applications requiring efficient LED illumination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5345S30X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Frequency | 1.35MHz |
| Height | 1mm |
| Length | 3mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Output Voltage | 18.5V |
| Min Output Voltage | 6.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 8 |
| Operating Frequency | 1.2 MHz |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 28.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost |
| Weight | 0.03g |
| Width | 1.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5345S30X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5345S30X
Onsemi product discontinuance notice PD22748XC for Batch 4 of Q2 2019, including last time buy dates and recommended replacement parts for various integrated circuits.
