
Synchronous step-down DC-DC controller and regulator with adjustable output voltage from 0.8V to 6.4V and a maximum output current of 3A. Input voltage range is 2.7V to 5.5V. Features 85% efficiency, 0.01%/V line regulation, and -0.03%/A load regulation. Housed in a 12-pin, 3.5mm x 3mm MLP EP surface-mount package with an exposed pad. Operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5354MPX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFN |
| Package/Case | MLP EP |
| Package Description | Micro Lead Frame Package, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 12 |
| PCB | 12 |
| Package Length (mm) | 3.5 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.75(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 0.8(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Synchronous Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 0.8 to 6.4V |
| Maximum Output Current | 3A |
| Minimum Input Voltage | 2.7V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 85% |
| Line Regulation | 0.01%/V |
| Load Regulation | -0.03%/A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5354MPX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.