
Digitally programmable DC/DC controller and regulator, this 5A, 2.4MHz TinyBuck® regulator offers a 2.5V to 5.5V input voltage range and a 800mV to 1.43V output voltage range. Featuring a 5A maximum output current and 80% efficiency, it operates with a 60µA supply current. The surface mount device is packaged on a 3000-piece tape and reel, with dimensions of 1.62mm x 4mm x 0.378mm and a weight of 0.073g. Operating temperature spans from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN53555UC13X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 80% |
| Height | 0.378mm |
| Length | 1.62mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 5A |
| Max Output Voltage | 1.43V |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 60uA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.15V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TinyBuck® |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Weight | 0.073g |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN53555UC13X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
