
6MHz, 600mA / 1A Synchronous Buck Regulator, 3000-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Efficiency | 92% |
| Height | 0.378mm |
| Length | 0.86mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Output Voltage | 1.82V |
| Min Output Voltage | 1.82V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 600mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.82V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Weight | 0.045g |
| Width | 1.16mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN53601UC182X
Onsemi PD23406Z notice announcing the discontinuance of various standard parts. Last time buy is Feb 17, 2021, with final shipments scheduled by Aug 17, 2021.
Onsemi product discontinuance notice PD23527Z for various image sensors, power management ICs, and discrete components. Last time buy date is April 9, 2021.
