
Synchronous Buck Regulator, 1.1V fixed output voltage, capable of 1A maximum output current. Features 92% efficiency and operates with input voltages from 2.3V to 5.5V. This surface mount component offers a 6MHz switching frequency and is supplied on a 3000-piece tape and reel. Operating temperature range is -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN53611AUC11X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 92% |
| Height | 0.378mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.86mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1A |
| Max Output Voltage | 1.1V |
| Min Output Voltage | 1.1V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.1V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Weight | 0.045g |
| Width | 1.16mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN53611AUC11X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN53611AUC11X
Onsemi product discontinuance notice PD23527Z for various image sensors, power management ICs, and discrete components. Last time buy date is April 9, 2021.
