
The FAN5362UC27X DC/DC controller from Onsemi operates within a temperature range of -40°C to 85°C. It has a maximum input voltage of 5.5V and a minimum input voltage of 2.7V. The device is RoHS compliant and features a synchronous rectifier. It is available in a VFBGA package with a quantity of 3000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5362UC27X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 96% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Weight | 0.045g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5362UC27X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5362UC27X
Product Discontinuance Notice P741AAB for legacy Fairchild products including diodes, transistors, and ICs. Final orders due Nov 19, 2017.
