The FAN5365UC00X is an adjustable positive regulator with an output voltage of 1.4375V and a maximum output current of 800mA. It operates from an input voltage of 2.3V to 5.5V and has a maximum operating temperature of 85°C. The device is RoHS compliant and available in a surface mount package. It is a synchronous rectifier type integrated circuit (IC) with a weight of 0.042g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1A |
| Max Output Voltage | 1.44V |
| Min Output Voltage | 750mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.4375V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Weight | 0.042g |
| RoHS | Compliant |