Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5405UCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Battery Pack Voltage | 4.5V |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature, Short Circuit |
| Height | 0.378mm |
| Interface | I2C, USB |
| Length | 1.96mm |
| Max Charge Current | 1.25A |
| Max Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.25A |
| Max Output Voltage | 4.4V |
| Min Output Voltage | 3.5V |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Cells | 1 |
| Output Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN5405 |
| Weight | 0.073g |
| Width | 1.87mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5405UCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
