
The FAN5421BUCX is a fault protected power management IC from Onsemi. It operates over a temperature range of -30°C to 85°C and is available in a VFBGA package. The device features I2C interface and is RoHS compliant. It can supply up to 40mA and has a maximum output voltage of 4.4V and a maximum output current of 1.55A. The device also provides fault protection against over voltage, over temperature, and short circuit conditions.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature, Short Circuit |
| Height | 0.378mm |
| Interface | I2C |
| Length | 1.96mm |
| Max Charge Current | 1.5A |
| Max Input Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 1.55A |
| Max Output Voltage | 4.4V |
| Min Output Voltage | 3.5V |
| Max Supply Voltage | 6.8V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Cells | 1 |
| Operating Supply Current | 40mA |
| Output Voltage | 5.4V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.073g |
| Width | 1.87mm |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN5421BUCX
Onsemi product discontinuance notice PD23527Z for various image sensors, power management ICs, and discrete components. Last time buy date is April 9, 2021.