
The FAN5601MP13X is a DC/DC controller from Onsemi with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum input voltage of 5.5V and a maximum supply voltage of 5.5V. The device is RoHS compliant and has a synchronous rectifier of no. It is available in a surface mount package with a width of 3mm and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5601MP13X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 2MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 250mA |
| Max Output Voltage | 1.3V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5601MP13X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
