
The FAN5608HMPX is a dual 24V boost LED driver from Onsemi, operating at a frequency of 500kHz. It is a surface mount device with a maximum supply current of 100uA and a nominal supply current of 100uA. The IC is RoHS compliant and suitable for use in temperatures ranging from -40°C to 85°C. It is packaged in tape and reel quantities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5608HMPX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 500kHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 100uA |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 100uA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5608HMPX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
