Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5626LX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 30mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Supply Current | 1.2mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Segments | 6 |
| Output Current | 30mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 132mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.026g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5626LX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
