
The FAN5632MPX is a surface mount DC/DC regulator with an adjustable output voltage of 1.5V and a maximum output current of 250mA. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with RoHS regulations. The device is packaged in tape and reel quantities of 3000 and features a width of 3mm. The FAN5632MPX is a lead-free device with a maximum input voltage of 5.5V and a maximum supply voltage of 5.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5632MPX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | No |
| Width | 3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5632MPX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
