The FAN5646S700X is a single-channel voltage regulator from Onsemi with a maximum output voltage of 5V and a maximum supply current of 35uA. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a TSSOP package. The device is RoHS compliant and lead-free. It is designed for surface mount applications and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Supply Current | 35uA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 1 |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TinyWire™ |
| Weight | 23g |
| RoHS | Compliant |
