
The TinyWire 1-Channel 20mA Switch is a specialized IC designed for surface mount applications. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with RoHS regulations. The device has a maximum switching frequency of 10MHz and a maximum supply current of 20mA. It is available in a VFBGA package and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 20mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Supply Current | 20mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Segments | 1 |
| Output Current | 22mA |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TinyWire™ |
| Switching Frequency-Max | 10MHz |
| Weight | 0.042g |
| RoHS | Compliant |
