
The FAN5701UC08X is a 16-pin WLCSP BGA LED driver IC from Onsemi. It features a package height of 0.38mm and seated plane height of 0.63mm max. The IC operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius and is suitable for surface mount applications. It can handle a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 2.7V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5701UC08X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Ball Grid Array |
| Package Family Name | BGA |
| Package/Case | WLCSP |
| Package Description | Wafer Level Chip Scale Package |
| Lead Shape | Ball |
| Pin Count | 16 |
| PCB | 16 |
| Package Height (mm) | 0.38 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.63(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.4 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Segments | 6 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5V |
| Cage Code | 5V1P1 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5701UC08X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5701UC08X
Product discontinuance notice for various onsemi components including USB transceivers, analog switches, and power management ICs. Last time buy date is January 16, 2020.