
6-LED Driver with PWM Dimming Interface, 3000-REEL
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 8mA |
| Dimming | PWM |
| Frequency | 1.2MHz |
| High Level Output Current | 180mA |
| Max Input Voltage | 5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Segments | 6 |
| Output Current | 180mA |
| Output Current per Channel | 8mA |
| Output Voltage | 4V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Topology | Charge Pump |
| Weight | 0.177g |
| RoHS | Compliant |
These are design resources that include the Onsemi FAN5701UMP08X
Product discontinuance notice for various onsemi components including USB transceivers, analog switches, and power management ICs. Last time buy date is January 16, 2020.
