
Surface mount LED driver IC featuring an I²C interface and charge pump topology. Delivers 30mA output current per channel with a maximum output current of 180mA. Operates with a minimum input voltage of 2.7V and a maximum of 5V, supporting a switching frequency up to 1.5MHz. This RoHS compliant component is designed for a wide operating temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5702UC30X datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 30mA |
| Frequency | 1.5MHz |
| High Level Output Current | 180mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Supply Current | 4.4mA |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Segments | 6 |
| Output Current | 180mA |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Output Voltage | 4V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switching Frequency-Max | 1.5MHz |
| Topology | Charge Pump |
| Weight | 0.047g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5702UC30X to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5702UC30X
Product discontinuance notice for various onsemi components including USB transceivers, analog switches, and power management ICs. Last time buy date is January 16, 2020.
Product discontinuance notice for Onsemi devices including NCP1217, LC75832, and KA4558 series. Last buy date: May 04, 2020; last ship date: Nov 04, 2020.
