Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5902MPX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 92% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 800mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 800mA |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Weight | 0.209g |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5902MPX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5902MPX
Fairchild Semiconductor Product Discontinuation Notice P2B4A identifies products with no order history for 24 months and provides suggested replacements for discontinued parts.
