
The FAN5903BUCX is a DC/DC controller from Onsemi, operating within a temperature range of -40°C to 85°C. It is designed to handle a maximum output current of 2.4A and a maximum operating supply voltage of 5.5V. The device is mounted using a surface mount technique and is compliant with RoHS regulations. The FAN5903BUCX is available in tape and reel packaging with a quantity of 3000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5903BUCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 96% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.4A |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 70uA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 2.4A |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.066g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5903BUCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5903BUCX
Product discontinuance notice for various onsemi components including USB transceivers, analog switches, and power management ICs. Last time buy date is January 16, 2020.