Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Onsemi FAN5903UCX datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 96% |
| Height | 0.292mm |
| Length | 1.34mm |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.4A |
| Max Output Voltage | 3.5V |
| Min Output Voltage | 400mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.4A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FAN5903 |
| Weight | 0.066g |
| Width | 1.292mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Onsemi FAN5903UCX to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Onsemi FAN5903UCX
Product discontinuance notice for various onsemi components including USB transceivers, analog switches, and power management ICs. Last time buy date is January 16, 2020.
